czwartek, 7 kwietnia 2011

Tworzenie stron WWW a prawo


Umowa o tworzenie strony WWW pomiędzy przedsiębiorcą, dla którego ma zostać wykonana witryna a informatykiem, który tę witrynę stworzy zawiera elementy umowy o dzieło. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na nierespektowane często w Internecie prawa autorskie majątkowe i osobiste oraz prawa pokrewne.




Rozwój branży internetowej oraz fakt, że coraz więcej firm tworzy swoje sieciowe wizytówki skutkuje tym, że przedsiębiorcy najczęściej zlecają tworzenie stron WWW dla swoich firm specjalistom zewnętrznym. Takie rozwiązanie ma duże szanse na naprawdę fachowe podejście i fantastyczny efekt końcowy. Przed podjęciem współpracy warto jednak zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i wątpliwości.

Elementy umowy o dzieło

Umowa o tworzenie strony WWW zawiera elementy umowy o dzieło, jest dwustronnym kontraktem, na mocy którego zleceniodawca zobowiązuje się do zapłacenia wykonawcy wcześniej ustalonej kwoty, a zleceniobiorca do wykonania zadania zgodnie z wcześniejszymi a zawartymi w umowie ustaleniami.

Co powinno zostać sprecyzowane w umowie

W umowie należy precyzyjnie określić strony kontraktu i doprecyzować, do kogo należy zlecenie przedsięwzięcia, do kogo tworzenie strony WWW. W razie ewentualnego sporu, czy konieczności przeniesienia sprawy na drogą sądową możliwa będzie identyfikacja podmiotu. W przypadku spółek należy postarać się o otrzymanie aktualnych danych firmy z wyciągu KRS.

Specyfika słownictwa branży IT wymaga doprecyzowania użytych w umowie terminów. Wyrażenia i określenia, którymi posługujemy się w mowie potocznej, w użyciu specjalistycznym mogą oznaczać coś innego. Dlatego warto jest uzupełnić umowę o słownik pojęć, który pomoże uniknąć nieporozumień przy końcowej weryfikacji wykonawstwa.

Jeżeli umowa ma bardzo ogólny uproszczony charakter, należy wszelkie niejasności sprecyzować i omówić. Najlepiej jednak jest nie korzystać uniwersalnych i bardzo ogólnych szablonowych umów.

Przedmiot umowy o tworzenie strony WWW

Strony powinny dokładnie określić charakter wzajemnych zobowiązań, włączając w to poszczególne elementy strony, projekt graficzny, modułowy oraz wdrożenie i ewentualnie hosting, natomiast strona zleceniodawcy powinna wyszczególnić te elementy, za które zobowiązana będzie uiścić ustaloną opłatę.

Umowa powinna być także uzupełniona załącznikiem specyfikującym poszczególne kompozyty serwisu, zestaw danych, charakterystykę strony graficznej oraz zestaw zastosowanych aplikacji, a także wygląd i funkcjonalność serwisu.

Taki opis wykonawstwa i wynagrodzenia pozwala na weryfikację prawidłowego wykonania zadania i egzekwowanie zapłaty ze strony zleceniobiorcy.


Testowanie strony

Przed zwieńczeniem umowy i finansową finalizacją kontraktu, zleceniodawca powinien mieć możliwość przetestowania produktu i zgłoszenia ewentualnych uchybień od wcześniej ustalonej formy i funkcjonalności projektu.

W większości umów zawarty jest termin ostatecznej realizacji projektu. Od tej daty, zleceniodawca ma termin na zgłoszenie wszelkich poprawek czy zastrzeżeń. Jeżeli takich zastrzeżeń nie zgłasza, przyjmuje się, że ich nie ma, a wraz z dniem zaakceptowania projektu przechodzą na niego prawa majątkowe.

Niewykonania zadania lub wykonanie go niezgodnie z treścią umowy, a także nieuiszczenie opłaty przez zleceniodawce mogą skutkować dochodzeniem odszkodowania na zasadach zawartych w kodeksie cywilnym. Warto mimo wszystko doprecyzować kształt umowy tak, by dopuszczała możliwość testowania strony przez zleceniodawcę.

Podsumowanie

Omówione zostały jedne z ważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę w czasie tworzenia, akceptowania, podpisywania i weryfikacji realizacji umowy zarówno w przypadku zleceniodawcy jak i wykonawcy. Świadomość zasad i praw, jakie nam przysługują oraz rzetelne podejście do konstruowania obustronnej umowy zapewnią komfort obu stron i umożliwią dochodzenie swoich racji w razie ewentualnych nieporozumień.

2 komentarze:

  1. Hejka, świetny blog, wkręciło mnie naprawdę projektowanie www i teraz szukam wszystkich miejsce gdzie może być coś ciekawego. Generalnie fantastyczne jest to, co znalazłam do tej pory i to jaką drogę przeszły strony www od paskudnych witryn z ltat 90 do tego co jest dzi

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat jeśli chodzi o mnie to ja również się nad tymi sprawami zastanawiałam i muszę dodać, że dość fajnie jest mieć własną stronę www. Już teraz dokładnie wiem, że zlecenie jej wykonania dla https://haiku.com.pl/ było bardzo mądrym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń