wtorek, 18 stycznia 2011

Jak założyć stronę internetową?

Własna witryna w sieci
Z internetu korzysta codziennie coraz więcej z nas. W sieci znajdujemy wszystko, czego szukamy, bawimy się (filmy, gry online), uczymy (kursy online, wirtualne biblioteki), kontaktujemy się ze znajomymi (komunikatory, poczta elektroniczna), pracujemy, robimy zakupy oraz podglądamy życie innych,np. na portalach społecznościowych. To oczywiście zaledwie kilka możliwości, jakie daje nam wirtualny świat.

W związku z ciągłym rozwojem internetu i jego zwiększającej się dostępności, wielu z nas myśli o założeniu własnej witryny, na której możemy zarówno przedstawić ofertę naszej firmy, jak i powiedzieć coś o sobie, o naszych zainteresowaniach, pasjach.

Wraz z pomysłem pojawia się jednak pytanie jak to zrobić? Jak zbudować taką stronę? Nie wszyscy jesteśmy przecież programistami, grafikami, nie każdy biegle radzi sobie z obsługą komputera.

Strona internetowa wykonana samodzielnie czy zlecona profesjonalistom?

Pierwszym krokiem będzie zastanowienie się w takim przypadku, czego dotyczyć ma nasza witryna i po co ją budujemy. W przypadku, gdy miałaby ona informować o usługach, produktach naszej firmy, polecam zlecenie tego zadania profesjonalistom. Jest to niezwykle istotne, abyśmy byli postrzegani, jako rzetelni i kompetentni (my, jako przedsiębiorcy), a właśnie wygląd i sposób działania witryny pomoże nam w zbudowaniu pozytywnego wrażenia o naszej firmie.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że przy pierwszym „zetknięciu” się z budowaniem strony, nie będzie ona od razu perfekcyjna, ani w działaniu, ani w wyglądzie. Będziemy musieli prawdopodobnie poświęcić trochę czasu, zanim uzyskamy pożądany efekt, nie wspominając o ewentualnych dodatkowych modułach, w które wyobrażamy sobie, że nasza witryna będzie wyposażona.

Ponadto, tworzeniem stron profesjonalnych zajmują się specjaliści z różnych dziedzin. Budowanie witryn online składa się z kilku etapów, przykładowo projektowaniem zajmuje się grafik, a programista wdrażaniem strony. Kto inny natomiast witrynę pozycjonuje w internecie. Wygląda to tak, ponieważ nie każdy programista ma „wyczucie” estetyczne, natomiast utalentowany grafik może nie mieć wiedzy z zakresu programowania.

Pamiętajmy zatem, że kiedy zależy nam na naprawdę profesjonalnej stronie (a tak powinno być szczególnie w przypadku witryn informujących o naszych firmach), nie możemy pozwolić sobie na niedociągnięcia i braki, ponieważ potencjalni klienci mogą nam ich nie wybaczyć, uznając nas za laików.

Zrób to sam, czyli samodzielne tworzenie strony www

Jeżeli natomiast chcemy stworzyć coś bardziej „dla przyjemności” w sieci, dla własnej satysfakcji i nie zależy nam na czasie przy tworzeniu witryny, co więcej, mamy go „trochę” do poświęcenia, możemy sami spróbować stworzyć stronę internetową.

Tak, jak przy profesjonalnym budowaniu strony zacznijmy od zastanowienia się dokładnie, o czym będziemy „opowiadać” internautom, zróbmy sobie wstępną koncepcję, mini projekt. Zastanówmy się również już na początku nad jej wyglądem, ponieważ wygląd jest naprawdę ważny, zwłaszcza przy budowaniu pierwszego wrażenia. A właśnie dzięki pierwszemu wrażeniu, zachęcimy do pozostania na stronie (czy odwiedzenia jej w przyszłości), albo sprawimy, że witryna zostanie od razu zamknięta.

Języki pisania stron www

Kolejno należy „zabrać się” za zapoznanie się z językiem, którym pisze się strony internetowe (HTML, Java, PHP, itd.), a także dzięki któremu zamieszczać można różnego rodzaju skrypty, wzbogacając swoją witrynę o jakieś dodatkowe ozdobniki (np. zegarek na stronie), moduły. Języki te różnią się między sobą możliwościami oraz efektami, jakie możemy uzyskać. Jednak to jest obszerny temat, któremu zapewne trzeba poświęcić trochę więcej czasu.

Hosting stron
Kiedy już uporamy się ze stworzeniem strony, należy „przenieść” ją na serwer, wdrożyć. Dzięki temu będziemy widoczni w sieci. Udostępnianie przez dostawcę usług internetowych, a właściwie możliwość korzystania z jego serwerowni to hosting, dzięki któremu mamy oddaną określoną objętość dysku twardego i jakiś maksymalny stopień obciążenia przez usługi.


Własny adres, czyli domena
Aby natomiast strona posiadała adres, potrzebna jest domena. Jeżeli chcemy aby witryna miała adres, który będzie prosty, wybrany przez nas (oczywiście dostępny, czyli taki, który nie jest używany przez nikogo innego), np. www.kapeluszenosze.pl, będziemy musieli zapłacić roczny abonament, którego wielkość zależy od wybranego przez nas adresu (np. .com, .pl, itd.). Jednak wcale nie są to opłaty wysokie, więc ten wydatek na pewno zbytnio nie „nadszarpnie” naszej kieszeni.

Na zakończenie...
Pamiętajmy również o tym, że budowanie strony nie kończy się w momencie jej wdrożenia. Witryna powinna być aktualizowana, tak żeby informacje na niej zawarte były bieżące. Jeżeli chcemy dotrzeć do jak największej liczby internautów, możemy zainwestować również w pozycjonowanie strony, jednak nie jest to oczywiście konieczność.

Więcej informacji na: http://www.aptu.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz